Sezóna 2024 odštartuje v Turí

V sobotu 23. marca odštartuje nová sezóna v paralympijskom športe boccia „predohrávkou“ 1. ligového kola. V obci Turie neďaleko Žiliny sa na palubovke stretnú hráčky a hráči kategórie BC3, ktorí počas zápasov potrebujú pomoc asistentov a špeciálnu rampu, po ktorej púšťajú svoje lopty do hry.

Organizátormi turnaja je Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, jej klub OMD Farfalletta Žilina a Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov.

Celkové prvé miesto v národnom rebríčku bude obhajovať Boris Klohna (ŠK Boccia ZOM Prešov), ktorý v minulom roku vyhral tri zo štyroch národných turnajov a aj v tom jedinom, kde nebral zlato, získal 2. miesto. Určite bude chcieť nadviazať na dobré výkony, ktoré vygradovali 2. miestom na medzinárodnom turnaji World Challenger v gréckom Heraklione.

Jeho najpravdepodobnejšou najväčšou konkurentkou bude spoluhráčka z reprezentačného tímu Ľuba Škvarnová (ŠK OMD Farfalletta Žilina) – momentálne jediná žena v tejto kategórii na Slovensku. V minulej sezóne si odniesla kompletnú medailovú zbierku – 1× zlato, 2× striebro a 1× bronz.

Ďalšími účastníkmi, ktorí budú chcieť zamiešať karty, sú Škvarnovej kluboví spoluhráči Michal Tižo a Miroslav Bielak. No aj Prešov bude mať okrem Borisa Klohnu svoje zastúpenie v podobe mladých hráčov Šimona Jána Mizeru a Martina Januvku.

Novinkou tohtoročnej sezóny bude aj zmenený systém nasadzovania hráčov do skupín. V doterajšom systéme boli nasadení hráči podľa počtu skupín. Silný hráč vysoko vyhral nad slabým hráčom v skupine  a ten slabý hráč už prakticky nemal šancu dostať sa zo skupiny a ani na skóre, teda po dvoch zápasoch na turnaji skonči.

Nový herný systém je navrhnutý tak aby podporil hráčov, ktorí sú nižšie v rebríčku tým, že na ligových kolách budú hrať v skupinách medzi sebou. Slabší hráči sa v tomto systéme môžu prebojovať do play-off či štvrťfinále. Slabší hráči budú mať motiváciu zlepšovať sa a aj lepšiu šancu na postup. Zároveň tí lepší hráči budú v skupinách hrať spolu, čo prinesie väčšiu kvalitu zápasov.

Prvá trojica či štvorica hráčov na rebríčku má istotu postupu do štvrťfinále či semifinále. Záleží od počtu hráčov na lige. Pre otvorenie danej kategórie je minimálny počet 3 hráči.

Turnaj konajúci sa v priestoroch miestnej základnej školy sa začína o 10:00, finále o 15e. a vstup naň je voľný. Hlavným rozhodcom bude Martin Pagáč.

Príďte povzbudiť svojich favoritov.

Ďakujeme partnerom:

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR a jej klub OMD Farfalletta Žilina,  Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov, Kofola a. s., Nadačný fond Telekom, Základná škola Turie.

Kontakt na organizátora:

Ľuboslava Figurová, 0948 611 170, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

www.farfalletta.sk, www.boccia.sk, www.omdvsr.sk